Οι δημόσιες συγκοινωνίες στο Χονγκ Κονγκ μπορούν να χωριστούν κυρίως σε δύο κατηγορίες: "λεωφορεία δικαιόχρησης" και "δημόσια ελαφρά λεωφορεία" (κοινώς γνωστά ως μικρά λεωφορεία και VAN). Η πρώτη περιλαμβάνει τα Kowloon Bus (KMB), Citybus και New World First Bus ( NWFB ), Long Win Bus (Long Win), New Lantau Bus (Lantau Bus) και άλλες πέντε franchised εταιρείες λεωφορείων.Οι τελευταίες χωρίζονται σε δύο κατηγορίες: πράσινα μικρά λεωφορεία και κόκκινα δημόσια μικρά λεωφορεία.Υπάρχουν και άλλες εταιρείες λεωφορείων όπως MTR Bus, Discovery Bay Bus, Park Island Passenger Transport, Big Bus και Royal Bus.
Νέο προφίλ λεωφορείων Lantau
Τα δρομολόγια και οι περιοχές εξυπηρέτησης των πέντε εταιρειών λεωφορείων με δικαιόχρηση χωρίζονται κυρίως σε περιοχές. Για να ταξιδέψετε σε διαφορετικές περιοχές, πρέπει να ακολουθήσετε τα δρομολόγια λεωφορείων που εκτελούν οι αντίστοιχες εταιρείες. Φυσικά, η νέα εταιρεία λεωφορείων Lantau είναι υπεύθυνη για τα δρομολόγια των λεωφορείων του νησιού Λαντάου.Από το νησί του Χονγκ Κονγκ ή τη χερσόνησο Kowloon στο νησί Lantau, μπορείτε να πάρετε το MTR Tung Chung Line από ξηρά, να κατεβείτε στο σταθμό Tung Chung και να προχωρήσετε στον κεντρικό τερματικό σταθμό λεωφορείων Tung Chung για να ξεκινήσετε το ταξίδι ή να πάρετε το νέο φέρι δια θαλάσσης και προσγειωθείτε στο Mui Wo Ferry Pier Στη συνέχεια, προχωρήστε στον τερματικό σταθμό λεωφορείων Mui Wo Ferry Pier για να ξεκινήσετε το ταξίδι.
Εισαγωγή στα νέα δρομολόγια λεωφορείων Lantau
Τα κύρια αξιοθέατα στο νησί Lantau περιλαμβάνουν το Tung Chung, το Ngong Ping, το Mui Wo, το Tai O και άλλα τέσσερα μέρη. Εκτός από τη σύνδεση του τελεφερίκ Ngong Ping 360 μεταξύ Tung Chung και Ngong Ping, η μεταφορά από και προς άλλα μέρη πρέπει να βασίζεται στα λεωφορεία Lantau.Οι κύριες σειριακές διαδρομές αυτών των τεσσάρων τόπων είναι κυρίως 1 διαδρομές με αριθμό 2, 11, 21, 23, 5 κ.λπ. Είτε ξεκινούν από το Tung Chung είτε το Mui Wo, αυτές οι 5 διαδρομές επαρκούν για να ανταποκριθούν στις γενικές απαιτήσεις των τεσσάρων γραφικών σημείων τουριστικές ανάγκες.
Νέες οδηγίες έκδοσης εισιτηρίων λεωφορείων Lantau
Για όσους σχεδιάζουν να επισκεφθούν το Tung Chung, το Ngong Ping, το Mui Wo και το Tai O, η μέθοδος επιβίβασης είναι αρκετά απλή. Οι τοποθεσίες επιβίβασης βρίσκονται όλες στον τερματικό σταθμό των λεωφορείων και οι τοποθεσίες αποβίβασης είναι όλες στον τερματικό σταθμό της διαδρομής του λεωφορείου. Οι περισσότεροι από αυτούς είναι ντόπιοι κάτοικοι του Χονγκ Κονγκ, οπότε όλοι μπορούν να καθίσουν στον τερματικό σταθμό με ηρεμία.Όσον αφορά τον τρόπο αγοράς εισιτηρίων, μπορείτε να μπείτε στο λεωφορείο και να αγοράσετε από τον οδηγό.Φυσικά, ο πιο βολικός τρόπος είναι να χρησιμοποιήσετε κάρτα Octopus.
Επιπλέον, το λεωφορείο Lantau και το τελεφερίκ Ngong Ping εκδίδουν επίσης το μονοήμερο πάσο "Day Pass". Μπορείτε να κάνετε μονόδρομο τελεφερίκ Ngong Ping και απεριόριστες βόλτες με το λεωφορείο Lantau εντός μιας ημέρας. Πρέπει να πάρετε το Ngong Ping Τελεφερίκ τουλάχιστον τρεις φορές. Το Yuba θα είναι πιο οικονομικό.Ωστόσο, το τελεφερίκ Ngong Ping πρέπει να βρίσκεται στην ουρά, επομένως το αν θα αγοράσει αυτό το μονοήμερο πάσο εξαρτάται από το αν πρέπει να πάρει το τελεφερίκ Ngong Ping!
★ LLB Route 1: Mui Wo Ferry Terminal Bus Terminus ─ Tai O Bus Terminus (Χρονοδιάγραμμα και Χρονοδιάγραμμα τελών)
★ LLB Route 2: Mui Wo Ferry Terminal Bus Terminus ─ Ngong Ping Bus Terminus (Χρονοδιάγραμμα και Χρονοδιάγραμμα τελών)
★ LLB Route 11: Tung Chung City Centre Bus Terminus ─ Tai O Bus Terminus (Χρονοδιάγραμμα και Χρονοδιάγραμμα τελών)
★ LLB Route 21: Ngong Ping Bus Terminus ─ Tai O Bus Terminus (Χρονοδιάγραμμα και Χρονοδιάγραμμα τελών)
★ LLB Route 23: Tung Chung City Centre Bus Terminus ─ Ngong Ping Bus Terminus (Χρονοδιάγραμμα και Χρονοδιάγραμμα τελών)
Αναφορά
Νέος επίσημος ιστότοπος Lantau Bus:http://www.newlantaobus.com/